KONERJİ Mühendislik Ltd.Şti. Hamam ısıtma sistemleri , Türk Hamamı ısıtması , göbektaşı ısıtma , kablolu hamam ısıtma , borulu hamam ısıtma

1998 den günümüze süregelen hamam ısıtma tecrübesi

Isıtıcı Kablolar ve Özellikleri

Isıtma Boruları ve Çözümler

Hamamlarda Havalandırma

Eve Hamam Yapabilir miyiz?

ANA SAYFA

 
 
Başlangıç  

►Hamam Nasıl Isınır ?

 

►Hamam Nasıl Yapılır ?

 
►Hamam Isınma Süresi  

►Hamam Tarihi

 

►Türk Hamamı

 

►Hamam Isıtması

 

►Kablolu Hamam Isıtma

 

Hamamlarda Havalandırma

 

►Borulu Hamam Isıtma

 

►Villa Hamamları

 

►Daire Hamamları

 

►Butik Otel Hamamları

 

►Masaj Salonu Hamamları

 

►SPA Hamamları

 

►Büyük Otel Hamamları

 

►Hamam Termostatları

 

Sıcak Su Sistemleri

 

►Hamam Isıtıcı Cihazları

 

►Montaj/Kullanım Klavuzu

 

E-Bröşürler(PDF)

 

Yeni Ürünlerimiz

 

►Hizmetlerimiz

 

Diğer Sitelerimiz

 

Referanslarımız

 

Kalite Belgelerimiz

 

Sık Sorulan Sorular

 
   
   

borulu yerden ısıtma , kablolu yerden ısıtma

 
   

Diğer Ürünler/Hizmetler

 

Elektrikli Banyopan

 

Havlu Kurutucu

 

Ayna Buğu Önleme

 

Sauna

 
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Türk Hamamı ısıtması , Kablolu hamam ısıtması , hamam göbektaşı ısıtması , elektrikli hamam ısıtma , borulu hamam ısıtma , karbon ısıtma filmi , parke altı ısıtma , kış bahçesi ısıtma , cami ısıtma , ayna ısıtma , buğu önleme ,Zeminden/tabandan Isıtma, Duvardan Isıtma, Tavandan Isıtma, Yerden Soğutma, Duvardan Soğutma sistemlerini güvenle ilk elden sunuyoruz.

  .............. 16. Gurur Yılımız.........

Türk Hamamı ısıtmasında borulu sistemin dizaynı sistemin sağlıklı çalışmasını direkt olarak etkilemektedir.Otomasyon sistemi oransal yöntemlerle yapılmadığı takdirde ısınmada konfor dışı şartlar oluşmaktadır. Sistem eğer otomatik kontrollu yapılacaksa oransal ölçümlemeli sensörler ve otomasyon ürünleri kullanmaktayız. Hamamların boru yerleşimleri bölgesel ısıtma faktörlerine göre yapılmalıdır. Göbektaşından verilen enerji ile diğer ısınma bölgelerinden verilen enerjiler farklı değerlere sahiptir.

Borulu-Sulu Türk Hamamı Isıtma Sistemleri

Sulu borulu Türk hamamı ısıtma sistemleri büyük hamam komlekslerinde daha uygundur

Sulu Borulu Türk hamamı ısıtma sistem kurulumu için hamamın mimari uygulama projesine göre ısıtma yapmaktayız.

 

Hamam ısıtma sistemlerinde kullandığımız borular doğal yapıları gereği çok esnek olan ve kıvrımlarda kılcal çatlamalar oluşturmayan , ısı iletimi yüksek , ağır çalışma şartlarına uygun olarak seçilmektedir.

sulu - borulu Türk hamamı ısıtma sistemleri

 

 KONERJI Borulu ( Sulu ) Türk Hamamı ısıtma sistemleri ile

 Ekonomik Hamam İşletme Şartları

büyük hamamlarda ısıtma sistemini borulu olarak yapmaktayız.

 

Hamamlar Anadolu.da yüzyıllardır yer alan toplumsal mekanlar olmuşlardır. Anadolu da yer alan bir çok antik kentte hamamlar yer almaktadır.

Günümüzde hala birçok hamam ısıtma sistemini bu antik kentlerde görmek ve incelemek mümkündür. Günümüzdeki ürünler bu kentlerde yer almamasına rağmen aynı işlevleri gören çok daha zahmetli yöntemlerle hamamların ısıtılması sağlanmıştır.

KONERJI : yüzyıllar önce mükemmel olarak yapılan hamam ısıtma sistemlerinin günümüzde de geleneksel olarak sürdürülebilmesini sağlamaya çalışmaktadır.

Dünya.nın birçok ülkesinde hamam kelimesi " Türk Hamamı " olarak algılanmakta ve isimlendirilmektedir.

Konerji olarak bu geleneğimizin layıkı ile devam ettirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bunu sağlayabilmek için teknik personelimize bu konuda sürekli eğitimler verip birçoğunu yerinde inceliyoruz.

.

DANFOSS PE-RT ORJİNAL ALMAN BORU

* Isı iletim katsayısı diğer borulardan daha yüksektir. 60 C.de 0.40 W

* Soğuk olarak çok kolay şekil alır , hamam türü uygulamalarda esneklik çok önemlidir..

* 10 yıl ürün sigortasına sahiptir.

* Oksijen Bariyeri Koruma Altındadır.

 

DANFOSS Döşemeden Isıtma Borularında Oksijen Bariyeri Korumadadır.

Oksijen bariyerinin nerede olduğu önemsiz gibi görünebilir. Ancak gerçek şudur ki ; harici, boru dışında olan EVOH katmanı boru et kalınlığına eklenmez. Bunun sebebi 95 °C ' de yapılan testler sırasında, yüzlerce saat sonra EVOH katmanı sıcak su ve oksijen saldırısına maruz kalır. Sonrasında bozulur, çatlar ve borunun dayanıklılığına ve ürün ömrüne zarar verir. Fakat ısıtma boruları 95 °C'ye maruz kalmaz ve bu test neden gerekli diye düşünülebilir. Fakat birisi 50 °C'den hareketle ürün ömrü hesap eder ise tehlike orada başlar. Çünkü 10-15 yıl sonra oksijen bariyeri tamamen yok olur veya zarar görürse sistemde sonuç olarak alüvyon veya korozyon oluşur ve kullanılamaz hale gelebilir.

   

DANFOSS Döşemeden Isıtma Borularında Oksijen Bariyeri Korumadadır.

 Oksijen bariyerinin boru duvarı ortasına yerleştirilmesi sayesinde borunun zarar görmesine sebep olacak dış etkiler ile kalıcı temas etmesi engellenmiş olur. Oksijen bariyerinin zarar görme riski de bu sayede ortadan kalkar.

   

 Sulu Borulu Türk Hamamı Isıtması

 Firmamız kurucu ortaklarının 25 yıldır uyguladığı yenilikçi sistemleri ile Türkiye ve Avrupada Türk Hamamı standartlarının oluşumuna büyük katkılar sağlamıştır.

Günümüzde uyguladığımız yeni sistemler sayesinde villalarda hatta dairelerde bile Türk Hamamı yapılmasını sağladık.

 Türk Hamamı yada hamam belirli standartlara sahip  hijyenik ortamlar olmalıdır.

hamam ısıtma , Türk hamamı ısıtma , hamam duvar ısıtma , göbektaşı ısıtma ,hamam ısıtma ,

hamam ısıtma ve sıcak su sistemlerinde konforlu ve kesintisiz çözümler

  EVOH bariyerli DANFOSS borularda EXTRA koruma katmanı vardır.

Boru ısındığında çok küçük uzama olur (50°C'de, yaklaşık 0.3%, 90°C'de yaklaşık 0.7%) fakat boru tekrar soğuduğunda orjinal boyutuna geri döner. Bu nedenle PEX borularda olduğu gibi belirgin, büyük bir çekme olmaz.

  İnşaatlarda imalat ortamı şartları genellikle zorludur. EVOH oksijen bariyeri dışındaki PE-RT dış katman sayesinde oksijen bariyeri taşıma ve uygulama sırasındaki darbelerden oluşabilecek mekanik bozulmalardan korunmuş olur. Ayrıca Danfoss PE-RT boru kangalları orjinal koli içerisinde tedarik edilmektedir ki bu da ekstra bir emniyet sağlamaktadır.

 

DANFOSS boruları 79 yıllık DANFOSS tecrübesi ile Almanya fabrikalarında üretilmektedir.

Boru yaşlanması, zarar görmüş bir oksijen bariyeri ile olumsuz etkilenir. Danfoss PE-RT boru da EVOH oksijen bariyeri katmanı muhafaza edildiği için ürün ömrü boyunca hemen hemen hiç oksijen geçişine izin vermez. Oksijen geçirgenliği 0.01g/m3d seviyesindedir ki bu değer DIN 4726 standardının gerekliliği olan değerin belirgin bir şekilde altındadır (0.1g/m3d). DOWLEX?in mükemmel özellikleri EVOH katmanı birleştirilerek geliştirilmiş ve Danfoss kalitesi ile pazara sunulmuştur.

DANFOSS boruları 79 yıllık DANFOSS tecrübesi ile Almanya fabrikalarında üretilmektedir.

   
 

PE-RT HAMAM ısıtma boru BROŞÜRÜ İÇİN TIKLAYINIZ.

KONERJİ Müh.Ltd.Şti. BORULU HAMAM ISITMA SİSTEMLERİ

* Yaklaşık çeyrek asırlık hamam ısıtma tecrübesi ile uygulanır.

* Yüzlerce otel ve SPA hamamında güvenle yıllardır sorunsuz kullanım

* Isı pompası ile EN UCUZ İŞLETME şartları sağlanır.

 

BORULU-SULU HAMAM ISITMA SİSTEMLERİ

12 ay enerji beslemesi gerektiren ve bu olanağı olan yerlerde uygulanmalıdır. Eğer hamam kesikli kullanılacaksa borulu sistem yerine kablolu sistemimiz tercih edilmelidir.

 Borulu hamam ısıtması çok büyük hamamlarda ve enerji maliyetinin düşük olduğu işletmelerde tercih edilir. Özellikle villa hamamlarında kullanımı zordur. Sistemin ısınmada rejime girme süresi 24 saati bulmaktadır. Kablolu ısıtmada ise bu süre kaplama kalınlığına bağlı olarak çok kısa zamanda olmaktadır.

 

sulu borulu hamam ve hamam göbektaşı ısıtılması

 .Borulu hamam ısıtmasında kullanılan borular sistemin uzun vadeli hizmet verebilmesi için çok önemlidir. Esneme kabiliyeti yüksek olan boruları kullanmaktayız.Hamamlarda boru çevrimleri çok kısa mesafelerde olduğundan sert borularda kılcal çatlamalar oluşabilmektedir buda zaman içinde bazı sorunlara yol açabilir.

 

OTEL HAMAMLARI ve SPA.lar için EN EKONOMİK İŞLETME ŞARTLARI

* Kullanım Sıcak Suyu için Termik Güneş Enerjisi : KONERJİ Müh.Ltd.Şti. tarafından uygulanan borulu hamam ısıtma sistemlerinde termik güneş enerjisi sistemleri kullanılması durumunda çok ekonomik işletme şartları sağlanabilir.

* Kullanım sıcak suyu Termik Paneller ile sağlanabildiği gibi Isı Pompası ile de hem kullanım sıcak suyu hemde hamam ısıtması sağlanabilir.

KONERJİ Müh.Ltd.Şti. Isı Pompası ve Termik Güneş Enerjisi Uygulaması

Hamamlarda sürekli olarak sıcak su kullanımı vardır , bunun yanında hamamların duvarları dahil bütün satıhlarınında ısıtılması gereklidir ve bu nedenle hamam ısıtma sistemlerinde ısıtıcı seçimi çok önemlidir. KONERJİ Müh.Ltd.Şti. uygulamarında bu giderler düşünülerek Termik Panel destekli ısı pompası uygulaması gerçekleştirmektedir.

Türk hamamı sistem seçimleri

Sistem

Elektrikli

Borulu

Kurulum

Ekonomik

Ekonomik

Rejim Süresi

Çok Kısa

Uzun

Sistem Ömrü

~100 Yıl

~50-100 Yıl

İşletme Maliyeti

Ekonomik

Isıtıcı Seçimine bağlı

Garanti

20 Yıl

10 Yıl

Sıcaklık Kontrolu

Çok Hassas

Term. ile Orta Hassasl

Güvenlik

Güvenli

Güvenli

 Yukardaki özet tablo firmamızca yapılan  seçimler ve uygulamalar  için geçerlidir. Firmamız projenizin büyüklüğüne göre sistem seçimlerini gerçekleştirir ve size önerilerde bulunur.

hamam duvar ısıtması , hamam yer ısıtılması , hamam oturma bölgesi ısıtılması

 

Esnek PE-RT Boru

* Esnek ve Soğuk Olarak Döşenebilen Boruyu ( 5 C ortam sıcaklığına kadar )

* Oksijen Bariyerinin Koruma altında olduğu boruyu kullanıyoruz.

 

 Isıtma sistemlerinin sıcak sulu uygulamalarında uzun ömürlü yapısı ile iki tip plastik boru kullanılmaktadır. Bunlardan biri PE-X (Polietilen cross-linked) diğeri de PE-RT (Polietilen Raised Temperature Resistant)?dir. PE-X ve PE-RT borularının her ikisi de kimyasal olarak polietilenden üretilmektedir. PE-X boruların PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc şeklinde isimlendirilen alt sınıfları mevcuttur. Moleküller arası bağ yoğunluğu c ' den a ' ya doğru artmaktadır ve bağ yoğunluğuna paralel olarak borunun basınca ve ısıya dayanımı da artmaktadır ancak buna karşılık esneklik özelliği azalmaktadır. Bu da uygulamalarda zorluk çıkarmakta ve boruların esneklik kazanması için ısıtılarak döşenmesini gerektirdiği için zaman ve işçilik kaybına neden olmaktadır.

 PE-RT borularda ise, kullanılan hammadde ve geliştirilen özel yöntemler sayesinde en yüksek esnek yapı yakalanırken borunun basınç ve ısı dayanımı da aynı yüksek oranda korunabilmektedir.

 

Esnek ve Isıtma Gerektirmeyen Boru Sistemleri

DANFOSS HAMAM ISITMA BORUSU , hamam ısıtma borusu , esnek boru

Mevcut döşemeden ısıtma standardı DIN 4726?ya göre boru 2,5 emniyet faktörü ile en az 50 yıl ömre sahip olmalı ve mevcut boyutlandırma tolerans seviyelerini karşılamalıdır. Danfoss PE-RT boru Dowlex 2388 boru hammaddesinin moleküler yapısı ve oksijen bariyerinin boru duvarının tam ortasında yer alması neticesinde bu özelliklere sahiptir. Oksijen bariyeri EVOH.un boru duvarı ortasında olması, boruda mekanik bozulma olmaksızın daha düşük bükme çaplarına eğilmesine olanak sağlar.

   

hamam ısıtma kesiti , borulu hamam ısıtması , Türk hamamı ısıtma kesiti

Hamam ısıtma sistem kesiti

Türk hamamlarında oturma bölgesi , sırt bölgesi , zeminler ve göbektaşında ısıtma uygulanır. Hamamların baldır bölgesinde de soğuk yüzeyi kırmak için ısıtma yapılması uygundur , fakat boruların buralarda döşeme işlemi çok zordur bu yüzden kablolu hamam ısıtma sistemlerinde bunu daha rahat uyguluyoruz.

Türk hamamlarında boru miktarları ve kablo miktarlarının hesabı her hamamım mimari yapısına göre değişir. Hamamın bulunduğu bölge ve işletme şartlarıda bunları değiştirir.

Borulu hamam ısıtılmasında elde edilecek yüzey ve mekan sıcaklıkları ayrıca hesaplanır.

Sırt , oturma ve zeminlerde 40 -45 C civarında olan yüzey sıcaklığı göbektaşında 45- 50 C olmalıdır.

 

 PE-RT Hamam Isıtma Boruları

 PE-RT EVOH oksijen bariyerli ısıtma boruları hamam ısıtılması için ideal borulardır. PERT hamam ısıtma boruları soğuk olarak uygulanan bir borudur. PERT boruları çok esnek yapıya sahiptir. Oksijen bariyeri sayesinde ısıtıcı cihaz ömürleri büyük ölçüde uzayacaktır.

 Hamam ısıtma sistemlerinin döşenmesi esnasında boruların fazla zorlanmadan döşenmesi gerekmektedir. Kılcal çatlamalar uzun vadede muhakkak surette sorun yaratacaklardır.

 PERT borular İtalyadan ithal edilmektedir. PERT boruların esnek yapıları sayesinde kılcal çatlamalar oluşturmamaktadır. Hamam ısıtılmasında hamamın heryerinin homojen olarak ısıtılması gerekmektedir. Normal PEX tipi borular çok sert olmaları nedeniyle çok fazla şekil almazlar ve fazla zorlamalarda kılcal çatlaklar oluşur buda zaman içerisinde sorun oluşması demektir.

 Firmamız borulu hamam ısıtmasında PERT borularını tercih etmektedir. PERT boruları PEX borulardan daha yüksek ısı iletim değerlerine sahiptir ve çok daha esnektir.

 Hamam ısıtma borularımız yoğun boru döşemesi gerektiren hamamlar için ideal ısıtmayı sağlayacak özelliklere sahiptir.

 

KONERJI Müh.

DANFOSS Döşemeden ısıtma , DANFOSS Isı Pompası ve DEVI Ana Distrübütörüdür.

Sizinde bir hamam projeniz var olabildiğince ayrıntılı bilgiler yazarak bize mail atınız.

 

 Türk Hamamı Isıtma Sistemleri...

 KONERJİ Müh.Ltd.olarak sıfır riskli hamam ısıtma sistem hesabı ve uygulaması yapmaktayız. Türkiye'nin tamamında çok hızlı bir hizmet ağına sahibiz. İster bir daire ister yüzlerce m2.lik hamam olsun hepsine uygun bir çözümümüz var. Tecrübeli mühendis ve montaj ekibimizle en ekonomik sistemleri kuruyoruz.

 Hamam ısıtması yanında SPA ısıtması , havuz çevresi ısıtması , banyo ılık zemin ısıtması ve ısı pompası ana iştigal konularımızdır.

KONERJI Borulu Hamam Isıtma Sistemlerinde :

Esnek boru sistemleri yanında DANFOSS otomasyon ürünlerini de kullanmaktadır.

   

KOMPAKT KARIŞIM DEVRESİ

Hamamlarda istenen su sıcaklığını sağlamak için kullanılır. Kompakt karışım devresi ile diğer hatlardaki su sıcaklığı ile hamama giden su sıcaklığı ayrı ayrı kontrol edilir.

Kompakt karışım devreleri sistemin bütünü gözönüne alınarak seçilmelidir. İstenirse uzak sensörlü termostatlar yada programlı uzak sensörlü termostatlar ile kontrol edilir.

Kompakt karışım devreleri ısı ihtiyacına göre seçilir.

DEBİMETRELİ KOLLEKTÖR

Debimetreli kollektörler ile hamamın hatlarının debileri ayarlanabilir. İstenirse bölge bölge sıcaklık farkı yaratılabilir.

Uzak sensörlü termostatlarla istenirse tam kontrollu sistem yapılabilir. Hamamlardaki en büyük sorunlardan birisi sıcaklığın hassas olarak kontrol edilememesidir. KONERJI müh. uzun yılların verdiği uygulama tecrübesi ile bütün bu sorunların oluşmasının önüne geçebilen çözümler üretmektedir.

 

 

 

hamamlar için sıcak su ve termostat kontrol ayarı,kompakt karışım devresi

debimetreli kollektör

 

BORULU HAMAM ISITMA SİSTEMİNDE SİSTEM İÇİN GEREKLİ SICAK SİRKÜLASYON SUYU :

* Katı yakıtlı kazan ile : İlk yatırım değeri düşüktür fakat işletmede birçok zorluğu vardır.  Birçok bölgede katı yakıt kullanımı çevreye verdiği zarardan dolayı yasaktır. Sürekli bir personel tarafından kontrol altında tutlmalıdır. İstenen konfor sıcaklığı sağlanamaz.

 

* Motoronli Kazan ile : Motorinli kazanın işletmesi kolay olmasına rağmen motorinin pahalı olması nedeniyle işletme maliyeti yüksektir.

 

* DÖKME GAZ : İşletmesi kolay olmasına rağmen işletme masrafı yüksektir.

 

* DOĞAL GAZ : İşletmesi ve ilk kurulumu fazla yüksek değildir. Günümüzde en uygun işletme şartlarından birisini oluşturmaktadır.

 

* Isı Pompası :

COP ve işletme değerleri yüksek olan bir cihazla en ucuz işletme şartları sağlanır. Isı pompasının ilk kurulumu diğer sistemlere göre daha yüksektir. Hamamın ısı kapasitesine göre cihaz seçimi yapılır.

 

* Isı Pompalı Boyler :

Hava kaynaklı ısı pompalı boyler ile ekonomik ve sürekli sıcak su sağlanır.

 

* Termik Güneş Enerjisi ve Isı Pompası : İlk yatırım değeri en yüksek olmasına rağmen en ucuz işletme masrafı ile uzun vadeli yatırım için uygundur.

   
   

 

MODPAN HAMAM ISITMA MALZEMELERİ

iletişim ve görsel iletmeniz için çalışma saatlerinde kullanıma açıktır.   WhatsApp  : 0 533 629 59 69 ( Mesai Saatlerinde)
iletişim bilgilerimiz . proje ve diğer bilgiler için telefon yada mail adresimizi kullanabilirsiniz.
Çalışma Saatleri: Hafta İçi 08.30 -17.30 Cumartesi : 09.00-13.00

Kablolu Hamam Isıtma Malzemeleri

Borulu Hamam Isıtma Malzemeleri

Sauna imalatı için Tıklayınız

Elektrikli Banyopan için Tıklayınız

Kablolu Hamam Isıtma İçin Termostatlar

Borulu(Sulu) Sistemler İçin Termostatlar

Sulu Sistemler İçin Kompakt Karışım Devresi

Türk hamamı kuşadası ısıtma sistemi

spa ve Türk hamamı Turgutlu

Bodrum otel hamamı ısıtması

Turgutreis spa ve hamam ısıtması

fethiye hamam ısıtması

         
Ramada otelleri hamam ısıtması

Özdere , kuşadası otel hamam ısıtma sitemleri

Otel hamam ısıtması

Otel spa hamam ısıtma

alaçatı port kablolu ısıtma